Kiedy spędzamy już wakacje w górach, warto pamiętać, że Pieniny mamy na wyciągnięcie ręki. Okres letni to doskonały czas na spływ przełomem Dunajca na flisackiej tratwie i propozycja wycieczki jednodniowej dla całej rodziny.
Od blisko 200 lat spływ Dunajcem na flisackiej tratwie jest jedną z najciekawszych atrakcji Pienin. Uznawany jest jako symbol Pienin i odbywa się na tratwach, nad którymi czuwają góralscy flisacy. Początkowo był organizowany sporadycznie dla gości z okolicznych dworów i zamków, a na jego upowszechnienie niewątpliwie miał wpływ rozwój Szczawnicy jako uzdrowiska. Spływano wówczas w flotyllach utworzonych z kilkunastu tratw, na których czele płynęła łódź flagowa udekorowana barwami narodowymi oraz sztandarem flisaków z godłem i wizerunkiem Św. Kingi. Przybijające do brzegu tratwy w Szczawnicy witała góralska kapela i ubrane w regionalne stroje dziewczęta.

Flisakami nazywano osoby, które zajmowały się transportem towarów i przewozem ludzi na rzece Dunajec rozmową umilają czas podczas spływu. Od 1934 roku flisaków zrzesza Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec, które zajęło się organizacją spływu. . Do dzisiaj spływ przełomem Dunajcem odbywa się na drewnianej tratwie zbudowanej samodzielnie przez flisaków z dobrego jodłowego, świerkowego lub topolowego drzewa sterowanej z wykorzystaniem długich tyczek, zwanymi „spryskami”. Należy dodać, ze flisakiem może zostać tylko i wyłącznie Pieniński Góral pochodzący z okolicznych wiosek, przez które przepływa rzeka: Sromowce Wyżne, Sromowce Niżne, Krościenko, Szczawnica i Czorsztyn. Dzisiaj z tej formy zwiedzania Pienin korzysta blisko 250 tysięcy turystów rocznie.
Spływ przełomem Dunajca to 2,5 godzinna podróż przez niezwykły świat fauny, flory i góralskich legend. Trasa spływu prowadzi przez polski oraz słowacki Pieniński Park Narodowy, a z charakterystycznych szczytów, które można podziwiać po drodze to: Trzy Korony, Siedem Mnichów oraz Sokolicę.
Najważniejsze informacje:
- Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października i odbywa się codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała.
- Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych - Katach lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Bilety można nabyć w kasach na obu przystaniach oraz zarezerwować online tutaj.
- Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 11 osób, dotyczy to spływu tak do Szczawnicy jak też i do Krościenka. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.
- Ważna informacja! W przypadku rezygnacji ze spływu po wypłynięciu z przystani początkowych ( np. z powodu załamania pogody lub zmiany planów ) turystom nie przysługuje zwrot kosztów związanych z zakupem biletów.
- Kupując bilet na spływ można jednocześnie wykupić bilet powrotny w cenie 17 zł.