Historia Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
6
April
2023
Kultura

Mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku z inicjatywy Franciszka Ćwiżewicza Ludowego sami wybudowali swoje Centrum Kultury.

Nauczyciel i kierownik bukowiańskiej szkoły jako zwolennik krzewienia kultury polskiej i regionalnej - góralskiej dostrzegł ogromną potrzebę stworzenia placówki kulturalnej. W 1924 roku wraz z Julianem Karłowiczem powołał Komitet Budowy Domu Ludowego oraz rozpoczął zbieranie funduszy. W latach dwudziestych na Podhalu i w Polsce panował Wielki Kryzys, dlatego też podjęcie się tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim była budowa Domu Ludowego, wymagało wiele trudu i poświęcenia. Większość mieszkańców wsi zwoziło materiały na budowę: drewno, deski i kamienie, a zbierania środków finansowych odbywało się na terenie całego Podhala.

Historia Domu Ludowego
Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Wspólnym wysiłkiem wszystkich mieszkańców w 1928 roku rozpoczęła się budowa jednego z największych budynków drewnianych w Polsce w stylu witkiewiczowskim. Po sześciu latach od zawiązania Komitetu Budowy, w 1930 roku stanął w Bukowinie Dom Ludowy i jak zanotowano w Złotej Księdze Domu Ludowego, jeszcze nie ukończono dachu i nie wstawiono wszystkich okien, a już na scenie odbywały się pierwsze przedstawienia teatralne. Pierwszym prezesem został inicjator i kierownik budowy Franciszek Ćwiżewicz. Tutaj skupiało się bukowiańskie życie kulturalne, a swoją siedzibę miała Teatr i Chór Włościański. Inicjatywa ówczesnych Bukowian nie ograniczała się tylko do szerzenia kultury. Z inicjatywy Franciszka Ćwiżewicza budowano drogi, wodociągi, piekarnie a nawet pierwszą w przedwojennym województwie krakowskim elektrownię. Franciszek Ćwiżewicz wraz z przyjaciółmi ściągnęli z Gdyni silnik okrętowy w systemie diesla i pod Domem Ludowym urządzili elektrownię. Pierwszy prąd popłynął do domów w Wigilię 1936 roku. Bukowina była pierwszą wsią, która została zelektryfikowana.


Dom Ludowy powstał jako Spółdzielnia Kulturalno-Oświatowa i tą tradycję kultywuje do dzisiaj. Dom Ludowy obecnie jest siedzibą Bukowiańskiego Centrum Kultury, w dalszym ciągu prężnie działa Teatr obecnie noszący nazwę „Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka”. W budynku Domu Ludowego mieści się Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej, Oddział Związku Podhalan oraz wielu innych stowarzyszeń mających na względzie dobro i rozwój Bukowiny Tatrzańskiej. Energię mieszkańców Bukowiny z lat trzydziestych czuć do dzisiaj, Dom Ludowy żyje wypełniony tradycjami, sztuką i żywą kulturą.

Obseruj Nas

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z ekscytującymi wydarzeniami i ekskluzywnymi ofertami dopasowanymi do Ciebie.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana!
Coś poszło nie tak, spróbuj ponownie.

Najnowsze artykuły

trasy rowerowe w górach

Widokowa trasa rowerowa „Spiskie Impresje”

Połącz jazdę rowerem ze zwiedzaniem i zachwyć się widokami na pobliskie szczyty Tatr.

spływ przełomem Dunajca

Spływ przełomem Dunajca flisacką tratwą

Przeżyj wspaniałą przygodę i wybierz się na spływ Przełomem Dunajca z całą rodziną.

jak dojechać nad Morskie Oko

Wycieczka nad Morskie Oko

Jak dojść do Morskiego Oka? Droga do najsłynniejszego jeziora w Tatrach zaczyna się w Bukowinie Tatrzańskiej.