10 powodów dlaczego warto odwiedzić Bukowinę Tatrzańską

atrakcje Bukowiny Tatrzańskiej
6
April
2023
Ciekawostki

Gdzie jechać na wakacje 2023? Dlaczego co roku, granicę gminy Bukowina Tatrzańska przekracza około miliona turystów? Oto 10 powodów dlaczego warto odwiedzić to miejsce więcej niż raz w roku.

  1. Bukowina Tatrzańska jest jedyną w Polsce gminą, gdzie od najniższego punktu (680 m.n.pm.) do najwyżej położonego (Rysy 2499 m.n.p.m.) jest różnica wysokości aż 1819 metrów. To niespotykana różnica poziomów, rzadko spotykana nawet w gminach alpejskich.
  2. Jedyne (nie topniejące) lodowce w Polsce istnieją wyłącznie w Bukowinie Tatrzańskiej. Najstarszy i największy z nich, liczący ponad 400 lat znajduje się w Mięguszowieckim Żlebie nad Morskim Okiem.
  3. Za sprawą lokalizacji w granicach Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się takie turystyczne atrakcje, jak: najwyższy szczyt polskich Tatr, czyli Rysy (2499 m n. p. m.), Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, wodospad Wielka Siklawa w dolinie Roztoki, a także rzeka Białka, dzieląca gminę na dwa regiony etnograficzne: Spisz i Podhale.
  4. Najsłynniejsze i najpiękniejsze jezioro w Tatrach - Morskie Oko leży w gminie Bukowina Tatrzańska, która w swoich granicach posiada aż 8 jezior tatrzańskich o łącznej głębokości 300 metrów.
  5. To prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów. Bukowina Tatrzańska dysponuje 22 wyciągami narciarskimi: 15 talerzykowymi, 6 orczykowymi oraz 1 krzesełkowym. To stawia ją na pierwszym miejscu w skali całego kraju.
  6. Bukowina Tatrzańska może pochwalić się jednym z najbardziej imponujących kompleksów basenowych w Polsce. Basenów termalnych jest tu aż 12, mają temperaturę od 28 do 36°C i leżą dosłownie u podnóża Tatr, a mnóstwo dodatkowych atrakcji – m.in. zjeżdżalnie, sauny, tężnia solankowa czy centrum spa – sprawia, że w Termach BUKOVINA można spędzić wiele długich godzin.
  7. Bukowina Tatrzańska jest rajem dla rowerzystów. Z Bukowiny Tatrzańskiej przez Czarną Górę, Trybsz, Gronków i Leśnicę na Rusinowy Wierch wiedzie 40 kilometrowa trasa rowerowa. Do jej pokonania potrzeba nawet 4 godzin.
  8. Na terenie Bukowiny Tatrzańskiej jest największa szansa na spotkanie niedźwiedzia. W obrębie gminy żyje około ich 5-6 niedźwiedzi i w ciągu roku wielokrotnie zaskakiwały ludzi przemierzających góry.
  9. Ze względu na położenie śnieg w Bukowinie Tatrzańskiej topi się bardzo powoli, a w najwyższych partiach nie ginie w okresach od czerwca do września.
  10. Taka drobna ciekawostka na koniec. W nocy z 25 na 26 stycznia 1938 roku nad miejscowością ukazała się zorza polarna i można ją było podziwiać przez blisko 6 godzin. Było to pierwsze i jedyne takie udokumentowane zjawisko w Polsce.

Podróże to przede wszystkim doświadczenia i wspomnienia, a Bukowina Tatrzańska tylko czeka na odkrycie przez wytrawnych podróżników.

Obseruj Nas

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z ekscytującymi wydarzeniami i ekskluzywnymi ofertami dopasowanymi do Ciebie.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana!
Coś poszło nie tak, spróbuj ponownie.

Najnowsze artykuły

trasy rowerowe w górach

Widokowa trasa rowerowa „Spiskie Impresje”

Połącz jazdę rowerem ze zwiedzaniem i zachwyć się widokami na pobliskie szczyty Tatr.

spływ przełomem Dunajca

Spływ przełomem Dunajca flisacką tratwą

Przeżyj wspaniałą przygodę i wybierz się na spływ Przełomem Dunajca z całą rodziną.

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Historia Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej

Spotkaj się z żywą góralską kulturą, zobacz jeden z największych obiektów drewnianych w Polsce i poznaj jego historię.